• WYCIECZKA DO ŁOMŻY

     • W dniu 23 listopada 2021 roku uczniowie klas 0-IV wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Łomży. Pierwszym punktem programu było obejrzenie przedstawienia w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. Spektakl „Królik Edward” bardzo się nam podobał.

      To historia, mówiąca o tworzeniu się więzi, narodzinach przyjaźni, miłości i dojrzewaniu. Spektakl niesie przesłanie, mówiące o potrzebie doświadczeń, które zmienią nasz sposób postrzegania świata, aby na nowo odkryć swoje człowieczeństwo i odnaleźć je w innych.

      Po przedstawieniu uczestniczyliśmy w zajęciach edukacji teatralnej. Prowadząca Pani Daria zapoznała nas z pracą aktorów. Mieliśmy możliwość wystąpienia na scenie teatru, gdzie wykazaliśmy się kreatywnością i swoimi talentami aktorskimi, za co prowadząca bardzo nas chwaliła.

      Trochę już głodni udaliśmy się na obiad, który zapewniła nam restauracja „Concordia”.

      Po sytym i bardzo smacznym posiłku pojechaliśmy do Muzeum Przyrody w Drozdowie. Poznaliśmy historię rodziny Lutosławskich i zwiedziliśmy ekspozycje prezentujące przyrodę rzek Narwi i Biebrzy oraz wystawę akwarystyczną ryb żyjących w jeziorach i rzekach Azji, Ameryki Południowej, Australii, Afryki i Europy. Szczególnie zainteresowała nas wystawa „Ziołowe tajemnice - rośliny lecznicze Doliny Narwi”, mówiąca o tym jak wiele jest wokół roślin z których można przygotować zdrowotne napary.

      Wróciliśmy do szkoły zadowoleni i pełni wrażeń.

     • Międzynarodowe Zawody „Naboj”

     • 19 listopada  uczniowie klasy 7 i klasy 8 po raz pierwszy wzięli udział w Międzynarodowych Zawodach "Nabój". W konkursie brali udział między innymi uczniowie z Czech, Słowacji, czy Francji. Z Polski zostało zgłoszonych 300 drużyn.

      Uczniowie rywalizowali w grupach mieszanych, czteroosobowych przez dwie godziny zegarowe. Rozwiązywali zadania z dziedziny matematyki i fizyki. Dwie drużyny zgłoszone z naszej szkoły osiągnęły wyniki, które pozwoliły na zajęcie miejsca między 150 a 200. Jak na tak krótki czas przygotowań oraz uczestnictwo po raz pierwszy w zawodach takiej rangi - wyniki są dobre.

      Bardzo cieszymy się, że nasi ambitni uczniowie chętnie uczestniczą nie tylko w konkursach i zawodach sportowych, ale są aktywni również w innych dziedzinach. Mamy nadzieję, że każdego roku miejsca będą coraz wyższe.

      Wszystkim uczestnikom zawodów serdecznie gratulujemy !!!

     • I Otwarty Turniej Szachowy z okazji Dnia Niepodległości o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej im Św. Jana Pawła II w Łęgu Starościńskim

     • 5 listopada uczniowie Naszej Szkoły wzięli udział w I Otwartym Turnieju Szachowym  z  okazji Dnia Niepodległości o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej im  Św. Jana Pawła II w Łęgu Starościńskim.
                  Turniej był prowadzony według systemu szwajcarskiego. Każdy uczestnik rozegrał siedem rund. Reprezentanci Szkoły Podstawowej w Nasiadkach to uczniowie klasy VII i klasy VIII. Najlepszym zawodnikiem z naszej reprezentacji był Grzegorz Kowalczyk, który zdobył III miejsce w swojej kategorii. Możemy być dumni ze wszystkich zawodników biorących udział w turnieju, gdyż jako drużyna uzyskali zwycięskie III miejsce.

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!!! 

     • NOWY NUMER TELEFONU ZAUFANIA DLA DZIECI 800 12 12 12

     • Szanowni rodzice, nauczyciele, drodzy uczniowie!

      Uprzejmie informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona została telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież mogą otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Dziecięcy telefon zaufania ma na celu wsparcie dzieci i młodzieży przeżywających lęki, napięcia emocjonalne, kłopoty i trudności wpływające na zdrowie psychiczne. Rozmówcy mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość. Poniżej przekazuję link do strony Rzecznika Praw Dziecka, na której znajdują się wszystkie informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD:https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/

       

      Z wyrazami szacunku

      Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nasiadkach Sylwia Smilgin-Kamińska

     • XII EDYCJA GMINNEGO KONKURSU „JAN PAWEŁ II W OCZACH DZIECKA”

     • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie plastycznym, recytatorskim i muzycznym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Dąbrówce pod hasłem „Jan Paweł II w oczach dziecka”. Konkurs odbył się w trzech kategoriach: kl. I-III, kl., IV-VI oraz kl. VII-VIII. Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody:

      W konkursie recytatorskim w kategorii klas I-III I miejsce otrzymał Miłosz Wiski uczeń klasy II.

      W konkursie piosenki papieskiej w kategorii klas I-III II miejsce otrzymała Łucja Wołosz uczennica klasy I, natomiast w kategorii klas VII-VIII I miejsce otrzymała Kornelia Gromek uczennica klasy VII.

      W konkursie plastycznym w kategorii klas I-III wyróżnienie otrzymała Łucja Wołosz z klasy I .

      Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy wraz z upominkami:

      Bartosz Bacławski kl. III

      Łucja Prusaczyk kl. II

      Maja Serowik kl. V

      Teresa Marzewska kl. VIII

      Oliwia Parzych kl.VII

      Dodatkową atrakcją w tej edycji konkursowej wyłoniono nagrodę publiczności, którą otrzymała uczennica naszej szkoły Kornelia Gromek z klasy VII.

      Wszystkim uczestnikom konkursu jak również opiekunom dziękujemy i gratulujemy!!!

     • Dzień Edukacji Narodowej. Pasowanie na ucznia

     • Dzień Edukacji Narodowej to doskonały moment, by docenić codzienne zaangażowanie nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły. Dzieci podziękowały za trud i okazane serce symbolicznym upominkiem, scenkami z życia szkoły i piosenką. Tego dnia nie brakowało emocji i serdeczności, było dużo ciepłych słów od dyrekcji
      i rodziców.

      Podczas uroczystości wręczono również Nagrody Dyrektora za szczególne osiągnięcia nauczycieli i pracowników szkoły.

      Uczniowie klas pierwszych szkoły złożyli ślubowanie i zostali przyjęci do społeczności szkolnej.

      Pierwszoklasiści przygotowywali się do tej uroczystości od pierwszych dni września. Poznawali swoje prawa i obowiązki, zapoznali się z zasadami zachowania obowiązującymi w szkole. W strojach galowych, wyglądali bardzo uroczyście. Trochę tremowała obecność tak dużej publiczności: rodziców, Pani Dyrektor, starszych kolegów i nauczycieli.

      Z pomocą uczniów ze starszych klas Pierwszaki przedstawiły program artystyczny. Była to świetna okazja do zaprezentowania talentów, zdolności i tym samym potwierdzenia, że uczniowie klasy pierwszej są już stuprocentowymi uczniami. Występ dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń wszystkim obecnym. Uroczystość zwieńczyło wręczenie pamiątkowych dyplomów, upominków, wykonanie wspólnego zdjęcia i życzenia od Pani Dyrektor, uczniów i rodziców.

     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

     • Informujemy, że w dniu 30 września 2021 roku na terenie Szkoły Podstawowej w Nasiadkach odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2021/2022.

      Wyniki wyborów:

      przewodnicząca SU-Patrycja Poręba, klasa VII

      zastępca przewodniczącej-Paula Nasiadka, klasa 7

      sekretarz-Teresa Marzewska, klasa VIII

      członek-Julia Laskowska, klasa 8.

      Serdecznie gratulujemy.

      Opiekunem Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2021/2022 jest mgr Artur Kubeł.

     • Złota Wstążka

     • Nasza szkoła wzięła udział w akcji „Wrzesień Miesiącem Świadomości Chorób Nowotworowych u Dzieci”.  Uczestnicząc w tej akcji przybliżyliśmy sobie potrzeby dzieci zapadających na choroby nowotworowe. Zorganizowaliśmy na ten cel zbiórkę pieniędzy. Społeczność naszej szkoły licznie zaangażowała się w tę akcję. Każdy uczestnik otrzymał „złotą wstążkę”. 

      Zebraliśmy 352,70 zł. 

      DZIĘKUJEMY!

      Środki te przekażemy na konto Fundacji na Rzecz Dzieci z Chorobą Nowotworową „Wyspy Szczęśliwie”. 

     • Europejskie Dni Ptaków

     • 1 października nasi najmłodsi miłośnicy przyrody  - przedszkolaki SÓWECZKI  -  wyruszyły z lornetkami na ptasie obserwacje po swojej miejscowości.

      Wydarzeniem inspirującym do tego wyjątkowego spaceru były Europejskie Dni Ptaków zorganizowane przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

      Dzieci wędrowały uważnie po polnych dróżkach, rozglądając się i zachowując ciszę. Dobra pogoda i przyroda zapraszały do  przebywania na świeżym powietrzu i poszukiwania ptaków. Jako pierwsze pokazały się kawki, a za nimi: sikorki bogatki, sójki, sierpówki, gawrony, mazurki, kopciuszki i sroki.

      Po raz pierwszy przedszkolaki oglądały świat przez lornetkę – niesamowite widoki!

      Dzieci policzyły wszystkie zaobserwowane gatunki
      i odnotowały na karcie obserwacji. Wyniki poszukiwań zostały wprowadzone przez nauczyciela do bazy danych przygotowanej przez OTOP.

      Jesteśmy ciekawi, który ptak jest najliczniej obserwowanym gatunkiem w Polsce. Na wyniki czekamy do 15 października 2021 r.

     • Wycieczka edukacyjna ,,Szlakiem dziedzictwa Kurpiowszczyzny”

     • Dnia 14 września 2021 roku września wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej Szlakiem dziedzictwa Kurpiowszczyzny”. 

      Pod troskliwą opieką naszych wychowawczyń bardzo ciekawie spędziliśmy czas i wiele się nauczyliśmy. 

      Grupa młodszych dzieci (Oddział Przedszkolny i uczniowie klasy I) wyjechała na warsztaty etnograficzne ,,Ginące zawody” do Kadzidła, natomiast grupa starszych (kl. II-VIII) rozpoczęła zajęcia edukacyjne w Muzeum Kurpiowskim w Wachu, pełnego ciekawych i wartościowych skarbów. 

        Oprowadzała nas po nim pani Laura Bziukiewicz. Wszyscy uważnie wsłuchiwaliśmy się w opowieści i z zaciekawieniem wpatrywaliśmy się we wszystko, co tam się znajdowało.  Nasza przewodniczka wykazała się ogromną wiedzą na temat naszego regionu, historii, obyczajów, zgromadzonych przedmiotów. Utwierdziła nas w przekonaniu, że powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Kurpiami. 

        Pełni wrażeń pojechaliśmy do Podgórza. Obejrzeliśmy tam piękną starą kapliczkę kubaturową z 1918 roku.  Znajduje się w niej ołtarzyk z figurkami Matki Bożej oraz listy ludzi, którzy powierzali w nich wszystkie swoje problemy i sekrety, chronili się podczas walk wojennych. Jest miejscem kultu religijnego, przejawem niezwykłej kurpiowskiej pobożności.  To miejsce magiczne. Piękne i skromne. Kapliczka jest zamykana tylko na haczyk, dlatego każdy może tam wejść o każdej porze, aby zwierzyć się Bogu i się pomodlić. 

      Kolejnym punktem w programie naszej wycieczki była Zagroda Kurpiowska w Kadzidle. Zwiedzaliśmy dawne chaty, uczestniczyliśmy w warsztatach etnograficznych. Mogliśmy podziwiać piękno ginących zawodów: bartnictwa, tkactwa, koronkarstwa, garncarstwa i plecionkarstwa i wielu innych. Odchodzą one w zapomnienie, jednakże dzięki twórcom ludowym, którzy nadal je wykonują, możemy poznać je bliżej, dzięki temu zrozumieć, jak żyli dawniej nasi przodkowie. 

       Twórcy ludowi, którzy kultywują dawne tradycje, przybliżyli nam warunki życia naszych przodków. Z zaciekawieniem podziwialiśmy ich wytwory.  

      Można było wziąć udział w konkursie plastycznym. Wspólnie z koleżankami wykonałyśmy projekt okładki na książkę, wzór na sukienkę z motywem kurpiowskim. 

          Był też czas na ognisko, kiełbaski, rozmowy, swobodne oglądanie stoisk, udział w wybranych warsztatach. 

      Podczas konkursu wiedzowego na temat dziedzictwa Kurpiowszczyzny, który przygotowała dla nas Pani Irena Bachmura, mogliśmy wykazać się zdobytą wiedzą.  

        Najwyższe wyniki uzyskali: 

      kl. VIII-Julia Laskowska 

      kl. VII-Paula Nasiadka 

      kl. V-Dominika Parzych 

      Kl. IV - wyróżnienia: Wiktoria Wiska, Anna Nasiadka, Agnieszka Wiska, Przemysław Mrozek 

         Wśród najmłodszych uczestników największą ilością poprawnych odpowiedzi wykazali się: 

      Alicja Mielnicka- kl .I 

      Aleksander Myśkiewicz- kl.I 

      Zuzanna Tłomacka- kl.I 

      Igor Mielnicki- OP 

      Marcelina Pulkowska-OP 

      Ta wycieczka była bardzo interesująca i pouczająca. Dowiedzieliśmy się wielu rzeczy, jak radzili sobie dawni Kurpie, wzajemnie sobie pomagali, a przede wszystkim, jak bardzo  byli kreatywni i zaradni. 

      Cieszymy się z tak miło spędzonego czasu, wiedzy, którą zdobyliśmy i z ogromną ochotą wybralibyśmy się po raz kolejny szlakiem dziedzictwa naszego regionu. Ta wycieczka pozostanie w naszych wspomnieniach. 

      Oto kilka z nich:

      ,,Podczas warsztatów etnograficznych w Zagrodzie Kurpiowskiej „Ginące zawody” poznaliśmy smak fafernuchów, lepiliśmy z gliny, mieliliśmy ziarno, robiliśmy bransoletki i lepiliśmy byśki. 

        Podczas całego pobyt starsi koledzy i koleżanki  pomagali naszym nauczycielom w opiece nad młodszymi. 

      Bardzo miło spędzony dzień zapamiętam na długo.” 

          Ania Nasiadka kl. IV 

       

      ,,Dowiedziałam się, jak dawniej wyglądało ręczne pranie na metalowej tarze, suszenie ubrań. Wspólnie z koleżanką odgrywałyśmy scenki z dawnych czasów. Było wspaniale 

            Weronika Mrozek kl. V 

       

                                                      Opracowanie: Oliwia Parzych, Patrycja Poręba -kl. VII 

     • Akcja "Sprzątanie świata"

     • W dniu 17 września 2021 roku uczniowie naszej szkoły wraz z przedszkolakami  wzięli udział w 28 akcji Sprzątania Świata. W tym roku mottem przewodnim akcji było hasło “Myślę, więc nie śmiecę”. Uczennice klasy VII przybliżyły wszystkim uczestnikom najważniejsze informacje dotyczące akcji, a następnie ruszyliśmy w teren, aby wspólnie sprzątać świat. Nasze działania przyniosły zamierzone efekty. Zebraliśmy śmieci, które zalegały w rowach, w pobliżu lasu i uczęszczanych miejsc. Przedszkolaki wykonały zadanie specjalne. Sprzątając teren szkoły dodatkowo segregowały śmieci.  

      Jesteśmy dumni, że dołączyliśmy do wielkiej ogólnopolskiej akcji, której przyświeca tak szczytny cel. 

     • Projekt EkoEksperymentarium


     • Eksperymentować na lekcji z grą EkoEksperymentarium będą uczniowie klas I-IV.

      To zabawna gra, która uczy i rozwija dobre praktyki ekologiczne u dzieci. Pokazuje jak świadomie robić zakupy, sprzątać czy oszczędzać wodę – wszystko w formie gry, odzwierciedlającej codzienne czynności. Pomyślana tak, żeby spełniać wymogi programowe z zakresu edukacji środowiskowej w sali lub on-line.

      Tematyka ochrony środowiska czy ograniczenia konsumpcjonizmu podane są w sposób atrakcyjnej gry dla najmłodszych. Twórcy sięgają po proste komunikaty i działania, które mają przełożenie na codzienność każdego z nas.

      Nagrodą w grze jest przede wszystkim świadomość wprowadzanie drobnych zmian, które zmieniają świat na lepszy. Natomiast nauczyciele i grupy uczniowskie mogą otrzymać certyfikat udziału w programie.

      12_Plakat_Informacyjny_(1)-1-1.pdf

     • Wyniki Jesiennych biegów przełajowych

     • W Lelisie biegali aż miło, czyli…..

       

      JESIENNE BIEGI PRZEŁAJOWE

      O PUCHAR MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO,

      STAROSTY POWIATU OSTROŁĘCKIEGO I WÓJTA GMINY LELIS.

       

       

      Lelis 11 września 2021 roku przywitał pięknym letnim słońcem. Ponad trzystu zawodników z opiekunami, trenerami, rodzicami zameldowało się na miejscowym stadionie szkoły podstawowej, by rywalizować podczas XXII Jesiennych Biegów Przełajowych. Spragnieni spotkań, rywalizacji, emocji przystąpili do startu w dwudziestu kategoriach. Najmłodsi biegacze mieli 4 lata, najstarsi 14. Najważniejszym celem zawodów było aktywne spędzenie czasu wolnego dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wyłonienie kadry szkół gminy Lelis na zawody powiatowe w ramach igrzysk szkolnych.

      Impreza została w całości sfinansowana ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Organizatorem był Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „Nasiadki”, współorganizatorami; Szkoła Podstawowa w Nasiadkach, Zespół Szkół, Centrum Kultury Bibliotek i Sportu, LZS oraz Urząd Gminy w Lelisie.

      Organizatorzy dziękują wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie zawodów. Szczególne ukłony kierujemy do ochotników strażaków skupionych wokół swojego komendanta Pana Mariusza Chorąży.

      W załączeniu - wyniki.

      8_wyniki_XXII_Jesienne_biegi_przelajowe_..docx

      https://zdjecia.moja-ostroleka.pl/a/20175/xxii-jesiennych-biegow-przelajowych-o-puchar-marszalka-wojewodztwa-mazowieckiego-starosty-powiatu-ostroleckiego-i-wojta-gminy-lelis

      https://to.com.pl/sport/biegi/

     • Wyniki Jesiennych biegów przełajowych

     • JESIENNE BIEGI PRZEŁAJOWE

      W dniu 11 września 2021 r. przy pięknej, słonecznej pogodzie odbyły się XXII Jesienne biegi przełajowe o Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego, Starosty Powiatu Ostrołęckiego i Wójta Gminy Lelis.

      Naszą szkołę reprezentowało 15 uczniów. Wszyscy zawodnicy walczyli dzielnie i wytrwale. Mocno trzymaliśmy kciuki i kibicowaliśmy im podczas ich biegów. Pomimo rocznej przerwy w zawodach uczestnikom udało się zdobyć wysokie lokaty. Oto wyniki rywalizacji naszych reprezentantów, którzy zajęli miejsce na podium w swojej kategorii:

      Alicja Gontarz kl. 0 – III miejsce

      Wiktor Kurpiewski kl. 0 – III miejsce

      Zuzanna Tłomacka kl. I – II miejsce

      Igor Gontarz kl. II – I miejsce

      Kacper Wiski kl. III – III miejsce

      Gratulacje dla wszystkich, którzy wzięli udział w zawodach!

     • Całodobowa infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów

     • Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu:

      800 800 605 

      dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.